Blog

Kartvizit Tasarımı

Kartivizit Tasarımı

 

Kartvizit tasarımı üzerinde ince elenip sık dokunacak bir konu aslında peki neden  böyle ; Kartvizit tasarımının önemi herkese gore değişiklik gösterir aslında kimi “ aman maksat bilgilerimi okusunlar yeter “ mantığı ile yaklaşır olaya ama aslında kartvizit şirketin veya kuruluşun ana damarlarından biridir adeta.

İş sahibisiniz kartvizitiniz koyu renk, yeterli derecede kalın değil, renkler birbirleriyle uyumlu değil, yazılar ve şirket logosu okunaklı değil .. Peki nasıl  yapılmalı doğru bir kartvizit tasarımı nasıl olmalı?

Maddeler halinde sıralayalım :

Neden koyu olmamalı : Kartımızı verdiğimiz kişi  kartımıza baktığında karamsarlığa kapılmamalı. Açık tonlarda ve canlı  renkler kullanılması daha verimli olacaktır.

Kartvizitin  arka yüzü boş olmalı : Arka yüzün boş olması kartı verdiğimiz kişinin bizimle ilgili notlar alması gerekirse rahatça yazabilmesi için gereklidir. İşte burda kartın açık renk olması konusu devreye giriyo çünkü, koyu renk olursa alınan notu görüp okuyamayız.

Çok ince veya kalın olmamalıdır : Çok ince olması “ bu firmada kartına fazla para harcamamış” denmesine neden olur. Çok abartı kalın olursada gerçekten gereksiz yere çok fazla  yer kaplamasına neden olur.

Logo ve yazılar okunaklı bir karakterde yazılmalı :  Yazı karakteri okunaklı ve göz yorucu olmamalıdır.

Renklerin uyumlu olması gerekir :  Kartvizitteki renklerin logo renkleri ve yazı renkleriyle uyum sağlaması gerekmektedir.

Yazımda da anlattığım gibi kartvizitlerin kesim şekilleri, kullanılan renkler, yazı puntoları, ve kullanılan görseller tamamıyla bir bütünlük içinde olmalı. Özellikle de bu çalışmalar yapılırken logo ve firmanın amlemi dikkate alınmalıdır.

  |   Kurumsal Kimlik   |   Yorum Yok