Blog

Kurumsal Kimlik

kurumsal kimlik

Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Ajansı olan Agate Creative Firmanızı analiz ederek, profesyonel Çözümler üretmektedir. Kurumsal kimliğinizi oluştururken ajansınızın firmanızı iyi analiz etmesi çok önemli bir unsurdur.

Ajansınız sizi ne kadar iyi analiz ederse firma kurumsalına özgü çizgi ve renkleri de okadar güçlü olur. Kurumsal kimlik web tasarım siteniz birbirleri  ile uyumlu olmalıdır.

Başarılı Kurumsal Kimlik için ne yapılmalı?

Gerçekten içinize sinecek başarılı bir kurumsal kimlik çalışması yapabilmeniz için en önemli unsurlardan biri çalışmasını yapacağınız firmanın tüm bilgilerinin eksiksiz ortaya konmasıdır. Bu Bilgiler size nasıl bir çalışma yapılabileceği hakkında yol gösterip, fikirlerinize ışık tutacaktır.

Kurumsal Kimlikte renklerin önemi?

Çalışmasını yapacağınız kurumla ilgili bilgileri analiz ederken kurumun geçmişini, kültürünü ve anlayışını göz önünde bulundurursanız eğer doğru rengi de bulursunuz. Yapılan tüm çalışmalar bir bütünü oluşturacağından tüm parçalarda birbirine uyumlu olmalıdır.

Yine de renk seçiminde; sektör, hedef kitle ve kurumun psikolojik olarak vermek istediği mesaj gibi hususlara dikkat etmek gerekmektedir.

Başarılı bir kurumsal kimliğin firmaya katkıları nelerdir?

Kurumsal Kimlik çalışmalarında yaptık hemen kar elde edelim anlayışı tamamen yanlıştır. Siz firmanıza yapmış olduğunuz bu çalışma ile firmanın geleceğine yatırım yapmış olmakta olduğunuzu kesinlikle unutmayın!!!

Kurumun kendisiyle ilgili vermek istediği mesaj ne ise, bu yolla verilir.

Kurumsal kimliği ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

1-) Çalışmak istediğiniz Kurumsal kimlik ajansını bulduğunuzda yapmanız gereken ilk şey tam olarak nasıl bir çalışma yapılmasını istiyorsanız, eksiksiz anlatıp kendinizi ifade etmeniz olacaktır. Sizin vermiş olduğunuz bilgilere dayanarak Ajansınızın yaptığı ilk çalışma bilgiler doğrultusunda kontrol edilir.

2-) Bir diğer unsur ise, bu zamana kadar yapmış olduğu işlerin referans listesidir.

Kurumsal kimlik ajansı seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar:

* Ajansınız geçmiş referanslarında ne tarz işler yapmış.

* Kurumsal kimlik tasarımını oluştururken nelere dikkat etmiş.

* Firma analizi yaparken dikkat ettiği hususlar neler ?

* Firma kurumsalına özgü çizgi ve renkleri neye göre düzenliyecekler ?

* Konsept çalışma hazırlanırken dikkat edilecek hususlar ?

* Ajansınızın verdiği cevaplar sizi tatmin ederse hiç çekinmeden firmanızın öz kimliğini ajansınıza teslim edebilirsiniz.

Kurumsal kimlik ajansının en büyük görevi creative kurumsal kimlik tasarımı oluşturmaktır. Oluşturulan fikir dahilinde baskı materyallerini baskıya uygun şekilde hazırlayarak müşteriye teslim etmelidir. Müşteri talebi dahilinde baskı sürecini de kurumsal kimlik ajansı takip eder.

Kurumsal kimlik bileşenleri nelerdir?

Kurumsal kimlik çalışması kapsamında düşünülmesi gereken materyaller 2 bölümde incelenmelidir;
1-     Kurum içi
2-     Kurum dışı

Kurum içi;
* Amblem / Logotayp kullanım standartları
* Antetli kağıt tasarımı
* Devam kağıdı tasarımı
* Zarf tasarımı
* Kartvizit tasarımı
* Dosya tasarımı
* Bloknot tasarımı
* Haberleşme formları
* Kurum içi yönlendirmeleri
* Muhasebe dokümantasyonlarının tasarımı (Fatura, İrsaliye, Makbuz vb…)
* Şirket giyim ve davranış kuralları
* Dijital materyallerin tasarımı

* Kurumsal kimlik kullanım standartları kılavuzu

Kurum dışı;
* Araç / filo tasarımları
* Bina cephesi ve iç tasarımı
* Tanıtım materyalleri (Katalog, broşür,  insert, kit vb…)
* Gazete, dergi ve/veya diğer tanıtım materyalleri
* Kurumsal web projesi

Kurumsal Kimlik Ne sağlar?

İstenilen etkide bir pazarlama ağı iletişimi için birçok yaratıcı fikirler ve strateji geliştirilebilir. Tanıtıma yönelik stratejinizi belirlerken unutmamanız gereken bir diğer önemli konu da, pazarlama iletişiminin bir bütün olarak ele alınması gerektiğidir. Yani, pazarlama iletişimi için sadece tek bir mecrayı kullanmak, tüketicinin şirketi doğru tanımasını engelleyecektir. Bu aşamada ele alınacak bir kurumsal kimlik çalışması, müşteri tercihlerini direk etkileyebilme becerisini sağlayacaktır. Kurumsal kimlik çalışması, marka yaratma sürecinin ilk ve en önemli adımlarından biridir.

  |   Genel, Kurumsal Kimlik   |   Yorum Yok