Blog

Linkedin İle İş Bulma

linkledin_ile_is_bulma

 

Sosyal ağlar günümüzde internet dünyasının vazgeçilmez bir unsurları olarak yerini korumaktadır. Oldukça sayısı artan sosyal medya ağları ile pek çok kişi birbirleri ile iletişime geçmektedir.

 

Sosyal medyanın farklı bir yerinde yer alan Linkedin, iş aramakta olan ve işveren kişilerin kullandıkları, iş hayatlarıyla ilgili bilgilerin paylaşılması şeklinde kullanılan sosyal bir ağdır. Linkedin ’de kullanıcıların yaklaşık %85’i Linkedin’i iş arama amaçlı kullanmaktadırlar. Dijital ortamda hazırlanan CV’niz sayesinde iş başvuruları yapabilir, iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca; Meslektaşların birbirleriyle daha kolay bir şekilde iletişime geçmeleri ve kolaylıkla arkadaş edinebildikleri bir platformdur.

 

Dünyadaki en geniş profesyonel ağlardan birini oluşturmakta olan Linkedin kullanım bakımından oldukça da basittir. Arkadaş bulabilmek için yapılması gereken tek işlem e-mail adresiniz üzerindeki taratma işlemini gerçekleştirmenizdir. Bu durumunda defterinizde kayıtlı olarak bulunan kişilerle kolay bir şekilde irtibat kurabilirsiniz.

 

Linkedin nasıl kullanılır?

 

Gelişmiş Arama’dan Ulaşmak İstediğiniz Kriterlerinizi Belirleyin

 

Linkedin ana sayfasında üst kısımda bulunan arama çubuğunun hemen yanında yer alan Gelişmiş Arama butonuna basarak arama filtrelerinin bulunduğu sayfaya ulaşabilirsiniz. Buradan aratmak istediğiniz kişi ya da şirketlere ait bilgileri ilişki, yer, sektör, okul, profil dili, gruplar, deneyim, ünvan gibi birçok filtre arasından seçerek daha sınırlandırılmış sonuçlara ulaşabilirsiniz. İş ilanı arıyorsanız buna ait filtrelere de aynı sayfadan erişebilirsiniz.

 

Peki, Kayıtlı Arama Özelliği İşinize Nasıl Yarar?

 

Belirlediğiniz kriterlere göre yapmış olduğunuz aramalarınız kayıt ettiğinizde posta kutunuza direkt olarak düşeceği için zamandan tasarruf etmiş olacaksınız.

Sosyal ağa yeni katılan kişi ve şirketleri takip etmenizi sağlar; hiçbir iş ilanını kaçırmazsınız. LinkedIn’in sürekli büyüyen bir kullanıcı kitlesi olduğu düşünülürse aradığınız kişilere ulaşmanız kayıtlı aramalarla daha kolaylaşır.

Genişleyen kullanıcı kitlesiyle birçok arkadaş edinerek çevreniz otomatik olarak genişler. LinkedIn’i bireysel olarak kullanıyorsanız ilgilendiğiniz sektörden daha fazla kullanıcıyı ağınıza böylelikle katabilirsiniz.