Blog

Reklam Tasarımı

reklam_ajansi

Reklam Tasarımı  ürün ve hizmetin reklamının görsel yüzüdür. Reklam Tasarımını, olağan sanatsal tasarımdan başlıca ayıran nokta; Reklam Tasarımı Hedeflediği kitleye ulaşmalı, kitlenin beğenisini kazanmalı ve ürün veya hizmeti almaya yönlendirmelidir.  Bir reklamda asıl amaç etkilenmesi gereken kitlelere ulaşmak ve etkilemektir. Reklamın etkili olması ve amacına ulaşması iyi bir tasarım gerektirir. Bir reklamın değeri tasarıma ödenen paradan çok reklamı yapan kadro önemlidir. Amacına ulaşmış ve etkili reklam tasarımları reklam ajansları tarafından yapılır.

 

Reklam tasarımının temel ilkelerine baktığımızda bütünlük, uyum, sıra, vurgu kavramlarını görüyoruz. Buna göre bir reklam tasarımında, reklam taslağının tüm öğeleri bir düzen ve uyum içinde olmalıdır. Bir reklam tasarımının etkili olabilmesi için birbirinden kopuk olabilecek farklı yazı tiplerini, boyutlarını ya da farklı resimleri vs. içinde barındırmaması gerekir.

 

Bir Reklam Tasarımı ‘nda vurgu, reklam mesajının özellikle odaklanmak istediği öğe ya da öğelerde olmalıdır. Reklam Tasarımı ‘nda hangi öğeye dikkat çekilmesi isteniyorsa buna daha önceden karar verilmesi ve düzenlemenin de o şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Bu öğe görsel de olabilir, logo da, metin de.

 

Günümüzde reklam pek çok alanı reklam aracı olarak kullanmaktadır. Firmaların, promosyon çalışmalarında ürettikleri ürünler olan; defter, duvar ve masa takvimleri, masaüstü takımları, ajanda, kalem, çakmak, anahtarlık, şapka, tişörtler de, bu noktada reklama araç olmaktadırlar. Bunların üzerine firmalar, marka isimlerini, bazılarının üzerine ürün ve hizmet özelliklerinden en faydalı, en dikkat çekenini tasarladığı reklam bütününde kullanmakta ve yukarıdaki promosyonların üzerine basılmasını sağlayarak dağıtmaktadır.

Reklam Araçları:

- Basılı (el ilanları, gazeteler, dergi vs.)
- Görsel ve işitsel (radyo, televizyon, sinema)
- İnternet
- Fuar ve açık hava reklam mecraları şeklinde sınıflandırılabilir.

 

 

 

  |   Genel   |   Yorum Yok