Blog

WEB TASARIMIN ÖNEMİ

web tasarımın önemi


Günümüzde web tasasarmın önemi oldukça fazla neden mi? Çünkü; Bir kurumun kurumsal kimliğinin yansıtılması ve tanıtımı için yapılan  faaliyetlerin gerçekleşmesi amacı ile ulusal ve uluslararası  ortamında yayınlanan online sistemlere Web Sitesi ve bu sitelerin oluşturulma sürecine Web tasarımı denmektedir.

Web tasarımı grafik tasarım alanı ile yakın ilişkisi olan  bir konu olarak  düşünülebilir. Ama kendi içinde ayrı bir kol olarak çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Standart bir grafik tasarımcısı web tasarımı alanında çalışmaya başladığında klasik tasarım anlayışının ve bilgilerinin yeterli olmadığını kısa süre içerisinde fark edecek ve web tasarımı için ayrıca tecrübe edinip çalışması gerektiğinin farkına varabilecektir. Günümüzde web tasarımı üzerinde çalışılan web tasarımları, bir sanatsal çalışma olmaktan tamamen sıyrılarak web kullanıcılarını yormadan web sitesinde search için sadeleşme yolunu seçmiştir. Henüz standartlaşmamış olmakla birlikte kendi kurallarını içinde barındırmaktadır.

Web tasarımı yaparken iyi bir fikir bulup onun üstüne hayal gücünüzle tasarımınızı hayata geçirirsiniz.

Web sitesi yaparken ne hakkında bir site yapacağınızı önceden belirlemeli, stratejinizi ona göre kurgulayıp hayata geçirebilmelisiniz. Ve yapacağınız konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu konuyu devamlı güncellemeli ve içerik girmelisiniz. İş firmanın ürün yelpazesine bakarak  üretilen veya satılan tüm ürünleri tanıyıp analiz edebilmek. Bu süreç tamamlandıktan sonra firmanın portföyü ve geçmişi hakkında bilgi edinmemiz gerekmektedir. Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra ise artık yaratıcılık gücümüzü ortaya çıkarabilmeye başlayabiliriz.

Web tasarım işinde disiplinli ve düzenli çalışmak en önemli unsurlardandır.  Web tasarımı yapabilmek için normal bir ofiste çalışır gibi zaman ayırmaktan çok daha fazla efor harcayıp konsantre olmanız gerekmektedir.

Kendiniz yaptığınız programa ve koyduğunuz kurallara uyduğunuz takdirde  hiç bir sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz..

Web tasarım fiyatları günümüzde çok farklı olmakla bereber firmalarında bu konuda pek çok seçeneği bulunmaktadır. Tasarımı yapacak ajansı seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de firmanın verdiği hizmetlerdir. Web tasarım firmanızı seçerken tasarım aşaması sırasında, sonrasında verdiği destek ve hizmetlerine bakmalıyız.

İyi bir web tasarım firması ile çalışmak istiyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Firmanın saygınlığı, kurumsal bir şirket olması ve müşteri portföyü yani referanslarıdır. Çünkü bir firmanın sahip olduğu referanslar müşterilerin memnuniyetini, yaptığı çalışmaların kalitesini, çalışma şeklini, verdiği hizmeti ve sizede vereceği hizmeti görmeniz açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Hizmet alacağınız web tasarım firmaları ile kolaylıkla iletişime geçebilmeli, isteklerinizi anlatabilmeli, taleplerinize kısa zamanında yanıt alabilmelisiniz. Web tasarım hizmetini satın aldıktan sonra da firmanın sunduğu teknik destek hizmetleri de seçiminizde en önemli kriterler arasında yer almalıdır.

İyi bir web sitesini çok az maliyetlerle yaptığını iddia eden web tasarım firmaları, orta ölçekli maliyette bu hizmeti sunan firmalar ve çok daha yüksek ücretler ile bu hizmeti veren tasarım şirketleri elbette hep olacaktır. Biz her zaman tercihimizi orta ölçekli ya da işinde çok profesyonel şirketler arasından yapmalıyız. Çünkü bu işi çok ucuza yaptığını idda eden firmalar aynı zamanda kalitesiz ve copy işler çıkaracaklardır.

Web site tasarımınızın tek seferlik olmadığını düşünüp, iyi bir web sitesinin size ve firmanıza katacağı fayda ve yararları düşünerek, süreklilik sağlayacak ve gerçekten tasarımlar yapan firmalarla çalışmalısınız.

Tasarım işi ayrıca  sabır ve özveri işidir. Bazen tasarlayacağınız şeyler hakkında ilham bir kaç saatte, bazende bir kaç günde size gelebilir.

Bir tasarımı oluştururken hayal gücünüzle ürettiğiniz sayfanın kullanıcılar için kolay anlaşılabilir ve rahat kullanılabilir olması gerekir. Daha sonra yapacağınız şey  artık web siteniz için bir isim bulmak ve domain almaktır.

 

  |   Genel, Web Tasarım   |   Yorum Yok